Strona główna
Bóg jest Miłością!
Wszystkim zakochanym życzymy Miłości od Boga płynącej!
14 lutego Kościół wspomina św. Walentego, który...
Walentynki - święto zakochanych obchodzone 14 lutego często bywa stawiane w jednym rzędzie z Halloween, jako następny bezkrytycznie przyjęty "import" pop-kultury z USA. Jednakże wspominany tego dnia w kalendarzu liturgicznym św. Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta, jest patronem zakochanych już od XV wieku.
W połowie lutego zakochani mieli swoje święto już w czasach pogańskich. Początek ptasich godów, który właśnie na te dni przypadał, był postrzegany jako znak samej natury, by i ludzie wyznawali sobie miłość. Dlatego 15 lutego obchodzono Luprekalia - uroczystości ku czci boga płodności Faunusa Luprecusa.
Ze względu na swoją atrakcyjność i ponadczasową wymowę Luprekalia należały do świąt niezwykle długo utrzymujących się już po tym gdy religią panującą stało się chrześcijaństwo. Dopiero pod koniec V wieku papież Gelazy I w ich miejsce ustanowił liturgiczne święto męczennika Walentego. Nie wiadomo czy uczynił to przypadkowo, faktem jest jednak że ksiądz lub biskup Walenty (bo przekazy z początków chrześcijaństwa mówią o dwóch postaciach), miał wiele wspólnego z zakochanymi.
Jedno z podań mówi iż ksiądz Walenty udzielał potajemnie ślubów zakochanym parom w sytuacji, w której Rzymianie zabraniali zawierania związków małżeńskich przez mężczyzn którzy nie służyli jeszcze w wojsku. Właśnie za to został uwięziony i skazany na śmierć. Ta sama historia wyjaśnia zwyczaj pisania walentynkowych kartek - pierwszą napisał właśnie z więzienia skazany na śmierć ksiądz - zostawił córce strażnika liść w kształcie serca z dedykacją "Od Twojego Walentego". Wyrok śmierci wykonano na nim 14 lutego.
Inny Walenty (a może ten sam?) był biskupem miasta Terni w Umbrii i także sprzyjał zakochanym - znany był z tego, że jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński między poganinem i chrześcijanką. Co więcej - również on pisywał "miłosne" listy - swoim wiernym opowiadał w nich o ogromnej miłości Chrystusa. I on również zginął jako męczennik za wiarę.
Patronem epileptyków jest inny święty Walenty, który żył kilka wieków później i ponoć miał moc uzdrawiania tej choroby.
Mimo że w dzisiejszych czasach Walentynki to bardzo skomercjalizowane święto, są na swiecie miejsca w których obchodzi się je w nawiązaniu do najstarszych tradycji. Co roku w niedzielę najbliższą 14 lutego w katedrze w Terni odbywa się Święto Zaręczyn. Zgromadzone przy grobie św. Walentego setki par narzeczeńskich, przybyłych nieraz z różnych stron świata, przyrzekają sobie miłość i wierność na czas do dnia ślubu.
Świętu towarzyszą koncerty, spektakle, projekcje filmów, konferencje, wystawy i imprezy sportowe, które trwają niemal przez cały luty. W tym roku, idąc z duchem postępu ogłoszono także konkurs na najlepszy SMS o tematyce miłosnej.
14 lutego w Terni jest także wręczana nagroda "Rok miłości". Jej laureatami zostali w tym roku: prezydent Kosowa Ibrahim Rugova i o. Ibrahim Faltas, kustosz bazyliki w Betlejem. Podczas uroczystości z koncertem wystąpi francuska piosenkarka Juliette Greco. Tegoroczne obchody zakończą się dopiero 2 marca walentynkami dla wdów i wdowców oraz ludzi starszych i chorych.
Modlitwa do św. Walentego
Święty Walenty, opiekunie tych, którzy się kochają,Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju, Ty, który - dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości - zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci,wysłuchaj naszą modlitwę: W obliczu rozdarć i podziałów w świeciedaj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu,abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga. Niech ożywiają nas miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody.
Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna, i który żyje i króluje na wieki wieków.
Amen.