Aktualności - ogłoszenia 4 kwietnia 2020 wyświetleń: 651

/fot.: www.niedziela.pl /

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
5 kwietnia 2020

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.
  2. Wielki Tydzień przeżyjmy, mimo obostrzeń związanych z coronovirus’em, jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego okresu, kto może to w świątyni zaś ten co ma obawy, to w domu przed odbiornikiem telewizyjnym lub radiowym z należnym szacunkiem i pobożnością. Okazja do spowiedzi świętej wielkanocnej od poniedziałku do środy włącznie od godz. 16.00 do 17.45. Korzystajmy z sakramentu Bożego Miłosierdzia, zachowując wszelkie procedury związane z poleceniami zalecanymi w dobie epidemii coronavirus’a
  3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.
  4. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00. Nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 15.00.
  5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w  kościele w Dolicach  w następujących godzinach: 9.00, 9.30, 10.00, 10.30,11.00. W Pomietowie o 9.00, w Mogilicy o 9.30, w Ziemomyslu B o 9.45, w Ziemomyślu A 10.00, w Sądowie o 10.15.
  6. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz.18.00.
  7. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania o godz. 6.00  procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy światu wszem i wobec, że Pan Zmartwychwstał i jest z mani. Po procesji będziemy celebrować uroczystą Eucharystię. Pozostałe Msze św. celebrować będziemy w następującym porządku - w Dolicach o 11.00 i 18.00, w Sądowie i Ziemomyślu o 9.30, w Pomietowie o 12.15. W Poniedziałek Wielkanocny wg. porządku niedzielnego.
  8. Przyszła niedziela, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest drugą niedzielą miesiąca. Tradycyjnie w tym dniu ofiary na tace w całości przeznaczone będą na fundusz remontowo budowlany naszej świątyni i domu parafialnego. Zakończony został remont łazienki w domu parafialny. Przymierzamy się, w miarę możliwości, do elewacji domu parafialnego. Za wszelkie ofiary składane na tacę czy przelewem na konto parafialne na fundusz, w tych trudnych czasach, serdecznie dziękujemy.  Z serca dziękujemy za posprzątanie kościoła i złożenie ofiar na kwiaty rodzinom Białek Renacie i Markowi oraz Świgoń Dorocie i Romanowi, w tym tygodniu bardzo serdecznie proszę o posprzątanie świątyni kolejne rodziny z ul. Ogrodowej. W przyszłą niedzielę, po konsultacjach, powiadomimy o nowym terminie I Komunii Św. i Sakramencie Bierzmowania.
  9. Od środy, 8 kwietnia br. rozpoczniemy nowennę do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Zawiązanie węzłów o godz. 17.30. Nowenna potrwa do 16 kwietnia.
aktualizowano: 2020-04-04