Aktualności - ogłoszenia 27 marca 2021 wyświetleń: 676

Ogłoszenia parafialne - Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
28 marca 2021

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł  do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „ Na krzyż z Nim”.
  2. Wielki Tydzień przeżyjmy, mimo obostrzeń związanych z coronavirus’em, jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech ten święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębienia się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii tego okresu, kto może to w świątyni, zaś ten co ma obawy, to w domu przed odbiornikiem telewizyjnym lub radiowym z należnym szacunkiem i pobożnością. Okazja do spowiedzi wielkanocnej od poniedziałku do środy włącznie od godz. 16.00 do 17.45. Korzystajmy z sakramentu Bożego Miłosierdzia, zachowując wszelkie procedury związane z poleceniami zaleconymi w dobie pandemii.
  3. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Św., zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony, a po komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej Ciemnicą.  Liturgię tej Mszy św. w naszym kościele rozpoczniemy o godz. 18.00.
  4. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potrwa mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść tylko trzy posiłki, w tym jeden do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje od 14 roku    życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18 do 60 roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Mszy św. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o godz. 15.00 rozpoczniemy poświęceniem nowych stacji drogi krzyżowej, za które z całego serca dziękujemy sponsorom.
  5. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy pobłogosławić pokarmy. Jest to czas zstąpienia Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny będą błogosławione w Dolicach na placu kościelnym obok figury św. Józefa w następujących godzinach: 9,00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00. W Pomietowie o 9.00, w Mogilicy o 9.30, w Ziemomyślu B o 9.45, w Ziemomyślu A o 10.00, w Sądowie o 10.15.
  6. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi Zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę zachęcam do udziału. Wigilia paschalna w naszej świątyni rozpocznie się o godz. 18.00.
  7. W wielkanocny poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 procesją rezurekcyjną, biciem dzwonów i radosnym śpiewem ogłosimy światu wszem i wobec, że Pan Zmartwychwstał i jest z nami. Po procesji będziemy celebrować uroczystą Eucharystię. Pozostałe Msze św. sprawować będziemy wg. następującego porządku - w Dolicach o 11.00 i 18.00, w Pomietowie o godz. 8.00, w Sądowie i Ziemomyślu o godz. 9.30. W Poniedziałek Wielkanocny wg. porządku niedzielnego.
  8. Bardzo serdecznie dziękujemy za posprzątanie świątyni i złożenie ofiar na kwiaty rodzinom: Jadwidze i Włodzimierzowi Bocian, Agnieszce i Mariuszowi Windak, Marcie i Arkowi Aściukiewicz oraz Jolancie Klara. W tym tygodniu, w środę bardzo prosimy rodziców o przygotowanie świątyni do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.
  9. W minionym tygodniu do Domu Ojca przeszedł śp. Tadeusz Bogucki, wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…
aktualizowano: 2021-03-27