Aktualności - ogłoszenia 23 marca 2024 wyświetleń: 274

Ogłoszenia parafialne - Niedziela Palmowa, czyli Meki Pańskiej

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
24 marca 2024

1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia.
  2. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia.
  3. Dziś o godz. 17.15 nabożeństwo Gorzkich Żali z ostatnią nauką pasyjną.
  4. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.
  5. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi. On, jak słyszeliśmy w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie. Okazja do spowiedzi świętej codziennie od godz. 17.00.
  6. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Zapraszamy panów, mężczyzn do ceremonii „umycia nóg”, jest to wielkie wyróżnienie dla tych mężczyzn.  Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy go adorowali do godz. 20.00. W tym czasie okazja do spowiedzi świętej. Podczas procesji śpiewać będziemy hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za odmówienie go tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny. Adorację wznowimy w Wielki Piątek o godz. 09.00.
  7. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz. 18.00, wcześniej, bo na godz. 15.00 zapraszamy wszystkich Parafian na Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Drogę Krzyżową. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 21.00. ( okazja do spowiedzi świętej ). Przypominamy też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Także w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego – zachęcamy do indywidualnego odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia.
  8. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Zapraszamy na adorację od godz. 09.00. Od godz. 09.00 do godz. 11.00 co pół godziny będzie odbywać się święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Poświęcenie pokarmów w kościołach filialnych i poszczególnych miejscowościach odbędzie się wg. następującego porządku - godz. 09.00 - Pomietów, 09.30 - DPS, 09.45 - Mogilica, 10.00 - Ziemomyśl B, 10.15 - Ziemomyśl A, 10.30 - Sądów.
  9. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 18.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna. Na tę liturgię prosimy o przyniesienie świec i naczyń na wodę święconą. Zapraszamy również osoby chętne do czytania czytań podczas liturgii wielkosobotniej.
  10. Uroczysta Rezurekcja z procesją wokół kościoła w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 06.00 rano, pozostałe Msze św. wg. porządku niedzielnego. Dodatkowa Msza św. w DPS-ie o godz. 12.15.
  11. Przy wyjściu ze świątyni możemy nabyć wielkanocne paschaliki.  Jeszcze raz składamy serdeczne podziękowania za „Jałmużnę postną”, i wszelką pomoc materialną, dzięki której PZC mógł przygotować i przekazać 15 paczek dla najbardziej potrzebujących z naszej wspólnoty parafialnej.
  12. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w głębokie przeżycie tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.
  13. Bardzo serdecznie dziękujemy za przygotowanie kościoła do dzisiejszej liturgii p. Marii ( nie było nikogo z ul. Dworcowej), w tym tygodniu bardzo prosimy o przygotowanie  dekoracji i świątyni do liturgii Wielkiego Tygodnia i do świąt rodziców dzieci, które przygotowują się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej.
aktualizowano: 2024-04-01